Need toidud aitavad kehal stressiga paremini toime tulla

Teele Teder, toitumisnõustaja

Selleks, et ennast stressirikkal perioodil aidata, tasub üle vaadata ka oma menüü, sest on toite, mis sind sel perioodil väga hästi toetavad.

Oomega-3-rasvhapete puhul on kindlaks tehtud stressivastaseid toimeid. Nimelt aitavad oomega-3-rasvhapped DHA ja EPA vähendada kortisooli tootmist organismis. Uuringud on näidanud, et kolmenädalane omega-3 rasvhapete tarbimine kahandab arvestatavalt stressihormoonide hulka. Lisaks võivad oomega-3-rasvhapped tõsta serotoniini ehk õnnehormooni taset, mis aitab kindlasti stressi psühholoogiliste sümptomite vastu. Oomega-3-rasvhappeid sisaldavad kõige rohkemlinaseemned, lõhe, forell, krevetid ja sojaoad, aga ka Reztart joogisegud ning batoonid. Loe meie toodete kohta lähemalt siit.

Papaia on suurepärane foolhappe ja B6-vitamiini allikas. Nendel kahel mikrotoitainel on oluline osa stressi taltsutamises, sest nad hoiavad kontrolli all homotsüsteiini taset veres. Homotsüsteiin on ainevahetuse käigus tekkiv kõrvalprodukt ning selle kõrgem tase viib ägedama stressihormoonide vabastamiseni. Peale selle seostatakse homotsüsteiini arterite kahjustumise, südamehaiguste ja vähi riski kasvu ning immuunsüsteemi nõrgestumisega. B6-vitamiini sisaldavad ka banaan, kana- ja kalkuniliha, lõhe ja tursk. Palju foolhapet on spinatis, brokolis, peedis ja sparglis. 

Melissi on kasutatud juba tuhandeid aastaid tõhusa vahendina peavalu, migreeni, närvipinge ja stressist tulenevate sümptomite vastu. Taimeteed on kirjeldatud kui tuju tõstvat ja tervet keha rahustavat eliksiiri.  

Tume šokolaad sisaldab suurel hulgal flavonoide, millel on kindlaks tehtud rahustavaid omadusi. Samu rahustavaid aineid leidub ka kummelis ja piparmündis. Tume šokolaad suurendab tujutõstva dopamiini hulka organismis. Tegu on sama ainega, mida toodab aju armumise korral. Mida tumedam on šokolaad, seda rohkem on selles tervislikke ühendeid. Seega on targem eelistada vähemalt 70%ilise kakaosisaldusega tahvleid. 

Mustikad sisaldavad suurel hulgal antioksüdante ja on nende poolest meie metsades leiduvate viljade seas esirinnas. Antioksüdandid aitavad heastada stressihormoonide rakutasandil tehtud kahju. Samuti on antioksüdantide poolest rikkadmustad sõstrad, küüslauk, pohlad, vaarikad ja viinamarjad. 

Stressi puhul tuleb kindlasti rääkida ka toitudest, mis ei peaks tarbima. Kroonilise stressi korral tuleks kindlasti vältida kofeiini, kiirtoitu, alkoholi ja tubakatooteid. 

Kas stressiolukorras on võimalik üleliigseid kilosid langetada, loe siit!