Palju kergemad jõulud

Jõulud on küll oodatud aeg, kuid kuskil kuklas on alati pisut ärevustkuidas küll sellel aastal teha nii, et pärast söömaaega poleks raske olla ning lisakilod külge ei hakkaks.  

Ülesöömine koormab kõiki seedeelundeid, muudab meid loiuks ja teeb olemise raskeks. Lisaks on see ka üks suurimaid seedehäirete põhjustajaid. Ja kes meist tahaks pühad sedasi veeta?  Selleks, et tähtsal õhtul liigset täiskõhutunnet vältida, pole vaja enne jõule ülesöömistrenni teha. Piisab, kui pühade ajal järgida mõnd lihtsat soovitust. 

Alusta puuviljadest 

Kui soovid, et jõulud oleksid kõhule võimalikult kerged, siis loobu mõttest eri toitude vahele enesetunde leevendamiseks mandariine nosida – need jäävad maos aeglaselt seeduvate toitude taha toppama ning tekitavad kõhus raskustunnet. Üsna suure tõenäosusega saad sellest kooslusest seedehäire.  Seega, söö juba enne õhtusööki puuvilju – need seedivad kõige kiiremini.  

Süsivesikud ja valgud koos 

Palju on räägitud sellest, kuidas liha ja kartuli kombinatsioon ei ole organismile tervislik ning neid oleks targem eraldi tarbida. Kui sa aga soovid oma kehakaalu hoida või langetada, siis on just oluline tarbida süsivesikuid ja valke koos, sest viimaste lisamine süsivesikuterikkale toidule aitab paremini veresuhkrutaset kontrolli all hoida. Stabiilne veresuhkur aitab hästi kaasa tervisliku kehakaalu saavutamisele ning hoiab ära suuremad söömissööstud, mida hiljem kahetseda võid. Kui sulle kartul ei meeldi, asenda see mõne muu süsivesikulise toiduainega nagu näiteks tatar või riis.  

Jook või söök 

Kindlasti ei tasu pidusöögi kõrvale liiga palju vedelikke tarbida, sest see lahjendab maomahlu ning muudab lõppkokkuvõttes seedeprotsessi aeglasemaks ning raskemaks. Joo söögi ajal vaid vajadusel ning võimaluse korral naudi jooke pisut enne või pärast sööki.  

Kas magustoitu ei saagi?  

Magustoidust ei pea loobuma. Aga kuna magu on juba õhtu jooksul niigi suure koormuse saanud, võiks magustoidu hommikuks jätta. Nii on ka ärgates midagi, mis kohe silma särama paneb ning tõenäoliselt jõuab keha söödud kalorid päeva jooksul ka ära kulutada. 

Söö söögi ajal, maga magamise ajal 

Pidusöögi ja magamamineku vahele peaks jääma vähemalt kolm tundi. Kui suundume söögilauast kohe voodisse, jääb toit seedimata – öösel  seedimine aeglustub või peatub üldse. Toit meie sees läheb pahaks ja see on heaks hüppelauaks halbadele bakteritele. Oluline on teada, et 80% immuunsusest sõltub sellest, mis meie soolestikus toimub. Pealegi, mida varem lähed magama, seda kiiremini saabub magustoit!