Soovid tervislikku kehakaalu? Kui jah, siis lisaks kilokaloritele tuleks mõelda ka selle näitaja peale!

Kui räägime tervisliku kehakaalu saavutamisest, siis oleme harjunud mõtlema peamiselt kaloridefitsiidist. Et teekond oleks lihtsam ja jätkusuutlik tuleks samal ajal mõelda ka veresuhkru taseme peale.

Kuigi peamiselt räägitakse veresuhkrust seoses ülekaalu või diabeediga, mõjutab see näitaja meid kõiki ning selle stabiilsena hoidmine võiks olla igaühe eesmärk.

Veresuhkur on veres sisalduv glükoos. Pärast söömist lagunevad seedetraktis meie toidus sisalduvad süsivesikud glükoosiks, viimane aga imendub verre. Seega, pärast sööki veresuhkru tase tõuseb.

Iga toidukord või selle vahele jäämine mõjutab siiski veresuhkrut ja seetõttu ka meie olemist. Veresuhkur on otseselt seotud meie isudega, ka sellega kui energiliselt me ennast tunneme ning isegi keskendumisvõimega. Veresuhkrut mõjutavad toidud mida me sööme, peamiselt süsivesikud.

Milliseid süsivesikuid valida?

Toiduga saadavad süsivesikud võib jagada kiiresti vabanevateks ehk kiireteks ja aeglaselt vabanevateks ehk aeglasteks süsivesikuteks – vastavalt sellele, kui kiiresti need organismis imenduvad. Esimeste hulka kuuluvad näiteks suhkur ja enamus rafineeritud toiduaineid (näiteks valgest jahust tooted), milles praktiliselt puuduvad seedimise ja ainevahetuse toimimiseks vajalikud muud toitained – kiudained, mitmesugused fütotoitained, vitamiinid, mineraalid. Kiirete süsivesikute tarbimisel tõuseb  ka veresuhkru tase kiiresti. Teises grupis aga on terviklikud toiduained nagu täisteraviljatooted, köögivili ja kiudainerikkad puuviljad. Nende tarbimisel tõuseb veresuhkru tase aeglasemalt ja vähem. Kiired süsivesikud annavad äkilise energiapuhangu, millele järgneb järsk energialangus, aeglased aga tagavad stabiilsema ja püsivama energiavoo. Seega, peaksime oma menüüs hoidma igapäevaselt just aeglaseid, veresuhkrusõbralikke süsivesikuid.  

Isude nõiaring

Veresuhkru stabiilsus on energiapuuduse seisukohalt oluline näitaja. Kui veresuhkur tõuseb liiga kiiresti, langeb sellele ka sama kiire langus, mis tekitab väsimust ning nõrkustunnet. Seepärast ongi eriti oluline süüa aeglaselt imenduvaid süsivesikuid ning panna toidus rõhku kiudainete sisaldusele – need aitavad samuti veresuhkrut stabiliseerida. Veresuhkrut aitab stabiliseerida ka viis toidukorda päevas ehk kaks (vajadusel kolm) vahepala lisaks põhitoidukordadele. Kui toidukordade vahele jääb pikem kui kolmetunnine paus, võib see viia veresuhkru liiga suure languseni. See muudab meid väsinuks ning sageli rikub tuju ära, samal ajal tekitab see tohutu söögiisu ning peamiselt just kiirete süsivesikute järele, sest need imenduvad kiiresti ning aitavad veresuhkrutaseme taas ülespoole tuua, kuid pole tervislikud.  Kiired süsivesikud tõstavad kiiresti veresuhkrut, kuid neile järgneb ka sama järsk veresuhkrulangus. Selline veresuhkru kõikumine väljendub uue isuna ehk teisisõnu, maiustusi ja rämpstoitu süües tekib nõiaring. Kui oled näiteks söönud ära mõned küpsised, siis natukese aja pärast tahad midagi sarnast veel.

Normaalne veresuhkru tase on oluline ka ajule. Kui see on liiga madal, siis meil on raskusi keskendumisega ning meil on raske nn asju ära teha.  Samuti võivad tekkida raskused mäluga. Seepärast ka öeldakse, et lastele on hommikusöök enne kooli eriti olulise tähtsusega. Mitmed uuringud kinnitavad, et nende õpilaste hinded on paremad, kes hommikuti söövad. Kui aga tahta oma lapsele veelgi sujuvamat kooliskäimist, siis võiks hommikuti moosi ja saia (ehk kiirete süsivesikute) asemel anda näiteks täisteraputru (aeglaselt imenduvad süsivesikud).

Reztart tooted on madala glükeemilise koormusega ja kiudainerikkad ehk aitavad veresuhkrut stabiilsena hoida.