Millised toidud toetavad Sinu vaimset tervist

Kui oled viimasel ajal olnud emotsionaalsem kui tavaliselt ning tundnud teataval määral ärevust, siis on aeg ennast kavalate toiduvalikutega pisut turgutada.  

Tekst: Teele Teder, toitumisnõustaja

Ärevam meeleolu mõjutab kindlasti ka meie toiduvalikuid. Kuigi hing ihkaks siis peamiselt kiireid süsivesikuid, võiks need küll vähemalt mõneks ajaks valikust välistada. Tervislikke süsivesikuid on aga endiselt vaja. Need on aju tööks hädavajalikud, sisaldades glükoosi, millest toodetakse energiat. Samas aga tuleks süsivesikutest eelistada rafineerimata naturaalseid suhkruid ja liitsüsivesikuid. Rafineeritud suhkur ja kõrge glükeemilise koormusega toiduained (näiteks valge sai, pasta, tugevalt töödeldud toidud jms) tõstavad liigselt veresuhkru taset. Organism reageerib nendele suurtes kogustes insuliini vabastamisega, see aga viib veresuhkru taseme liiga alla, põhjustades hüpoglükeemiat. Sellele omakorda reageerib organism adrenaliini ja kortisooli (ehk stressihormooni) tootmisega kordades üle normaalse taseme. See on ärevuse, ärritatuse ja halva kontsentreerumisvõime sagedaseks põhjuseks. 

Puuvili on parem kui mahl 

Süsivesikud võiksid sisaldada ka piisavalt kiudaineid, mis aitavad veresuhkrut tasakaalustada, aeglustades suhkrute imendumist. Seepärast on puuvili parem kui mahl, milles kiudained puuduvad. Kiudainerikkad ning madala glükeemilise koormusega süsivesikud on igasugused köögiviljad. Kui sul neid värskel kujul kodus parasjagu pole, siis sobivad hästi ka näiteks kosnervoad – ja kikerherned.  

Looduslikud rahustid 

Kaltsium ja magneesiumon looduslikud rahustid. Nad lõdvestavad nii närvi- kui lihasrakke. Nende mineraalainete puudusel võib esineda närvilisust, ärrituvust ja agressiivsust. Magneesiumi puudust seostatakse ka depressiooniga. On toitumisspetsialiste,  kelle arvates on meie igapäevastes toitudes äärmiselt vähe magneesiumi. Rohelised lehtköögiviljad on magneesiumirikkad, samuti on magneesiumi pähklites ja seemnetes ning täisteraviljas. Kaltsiumiallikateks sobivad hästi mõõdukas koguses piimatooted, aga ka kala, lehtkapsas, spinat ja seesamiseemned.  

Kohvi kogused 

Kindlasti peab siinkohal rääkima ka sellest, mida oma vaimse tervise seisukohalt liigselt tarbida ei tasuks. Suitsud ja alkohol on siin esimesel kohal, aga üsna järjekindlalt on nende kannul kohv. Näiteks ühes Kanadas tehtud uuringus osalesid 4 meest ja 2 naist, kõigil üldine ärevushäire või paanikahood. Kohvi tarbisid nad 1,5 kuni 3,5 tassitäit päevas. Kohvi vältimine 1 nädala jooksul parandas enesetunnet sedavõrd, et kõik olid vabatahtlikult nõus jätkama. Edasised vaatlused 6 kuni 18 kuu möödudes näitasid, et 5 patsienti 6-st olid sümptoomidest täielikult vabanenud, kuues sai sümptoomidest lahti väga väikeste ravimidooside abil. Kellel on kalduvus stressile ja ärevusele, võiks oma kohvikogused kriitilise pilguga üle vaadata. Kes aga otsustab täielikult loobuda, peaks teadma, et see võib esimesel nädalal paljudel tekitada peavalusid.  

Väga oluline-  valk 

Valgu ehk aminohapete puudus toidus võib vaimset tervist silmas pidades põhjustada depressiooni, motivatsioonipuudust, võimetust lõdvestuda, halba mälu ja keskendumisraskusi. Aminohapet trüptofaani peetakse tõhusaks antidepressandiks, see aitab organismil närvivahendusainet serotoniini toota. Seda on suudetud tõestada ka mitmete uuringutega. Näiteks ühes, mis viidi läbi Suurbritannias 1997. aastal. Kui katsealustel eemaldati toidust trüptofaan, siis juba kaheksa tunni jooksul hakkas enamus neist end depressiivsemalt tundma. Kui nende teadmata trüptofaan toidule uuesti lisati, meeleolu paranes. Türosiin (samuti aminohape) aga parandab nii vaimset kui füüsilist toimetulekut, aidates toota neerupealise hormoone adrenaliini ja  kilpnäärmehormoone – näiteks andis türosiini manustamine sõduritele külma või intensiivse füüsilise pingutuse puhul tulemuseks nii vaimse kui füüsilise vastupidavuse paranemise. Selline uuring viidi läbi Kanadas. Seega, osta muna, kala, liha, piima, või kombineeri omavahel kaun- ja teravilju. Oluline on  siiski silmas pidada, et liigne valk toidus ei ole samuti hea. Liiga palju valku muutub kehale toksiliseks ning kurnab maksa ja neerusid.  

Inimese vaimne ja füüsiline tervis on nagu ühe mündi kaks poolt. Need on omavahel rohkem seotud kui tahame endale teinekord tunnistada. Kehal ja ajul on lausa uskumatu võime vaimset tervist parandada, niipea kui meie füsioloogilised vajadused saavad õigesti rahuldatud. Rahvusvaheliselt tunnustatud funktsionaalse meditsiini ekspert Dr Mark Atkinson näiteks peab tähtsamateks vajadusteks tervislikku toitumist, puhkust, lõdvestumist, und, füüsilist aktiivsust, õiget hingamist, päikesepaistet ja tervislikku keskkonda. Tema tähelepanekute järgi on vähemalt kaks või kolm neist tavaliselt tasakaalust väljas ehk puudulikult rahuldatud. Kui need paika saavad, järgneb reeglina ka vaimse seisundi märgatav paranemine. Tasub proovida!   

Ka Reztart tooted aitavad oma proteiini, kiudainete ja spetsiaalse madala glükeemilise koostisega vaimset tervist toetada.