Kas muna saab muutuda veel tervislikumaks? Jah!
Muna on üks tervislikumaid toiduaineid. Ka Reztart tooted sisaldavad mune, kuid kaugeltki mitte tavalisi. Mis teeb Reztart munad eriliseks ning kust need pärinevad?
Muna sisaldab hästi omastuvaid valke, sh asendamatuid aminohappeid, lipiide, vitamiine ja mineraalaineid. Hästi omastuv valk tähendab seda, et kui näiteks taimsetest valkudest imendub vaid pool, siis muna valke suudab inimese organism omastada lausa 94% ulatuses. Munavalku kutsutakse seepärast isegi hellitavalt kõikide valkude emaks. Valke on meil väga vaja, sest see on peamine ehitusmaterjal nahale, luudele ja ka kõigele vahepealsele. Immuunsüsteemi toimimine, vereringe, liikumine ja kasvamine on vaid mõned funktsioonid, mille eest võime valkudele tänulikud olla. Valgud aitavad kiiremini saavutada küllastustunnet ja aitavad säilitada lihasmassi ka kaalulangetuse ajal.
Lisaks täidab muna märkimisväärse osa A, D3, E, H, K2 ja B-grupi päevasest vajadusest. See tähendab, et regulaarne muna tarbimine tugevdab luid, aitab kaasa heale vereloomele, teravdab silmanägemist, aitab saavutada terveid juukseid, küüsi ja nahka, toetab maksa tervist ning lihastoonuse säilimist. Lisaks sisaldab muna ka pantonteenhapet, mis aitab toitu energiaks muuta, sellel positiivne mõju ka närvisüsteemile ning hormoonide tootmisele. Ja nagu sellest kõigest oleks veel vähe leidub munades ka koliini, mis aitab tõsta motivatsiooni ja parandada keskendumisvõimet.
Tänapäeva inimese vajadusi arvestades
Reztart tooted sisaldavad samuti mune, kuid lisaks kõigele eelpool mainitule, on need veelgi tervislikumad. Reztart munad tulevad Rootsist, Källbergsist (link: https://www.kallbergs.com/about-kallbergs/our-history/), organisatsioonist, mis on mune ja munatooteid täiustanud juba üle seistmekümne viie aasta. Tänaseks suudavad nad pakkuda mune, mis sisaldavad just neid toiduaineid, millest tänapäeval inimestel eriti puudus kipub olema. Seega sisaldavad Reztart munad lisaks eelpool mainutule ka
oomega-3 rasvhappeid, rohkem antioksüdante, D-vitamiini, foolhapet ja seleeni. Erilise koostisega munad saadakse tänu kanasööda täiustamisele.
Omega-3 ja omega-6 tasakaal
Kõige olulisemaks võib nendes munades pidada omega-3 sisaldust. Hinnanguliselt arvatakse, et selle defitsiit on lausa kuni 85%-il rahvastikust. Omega-3 teemaga seoses räägitakse kõige enam selle tasakaalust omega-6 rasvhapetega. Nende kahe rasvhappe omavaheline suhe on äärmiselt oluline ja võiks ideaalis olla 1:1. Nii see inimestel tavaliselt siiski pole. Üldiselt kipub see olema tugevalt omega-6 kasuks, vahel on see suhe isegi 1:40. Öeldakse, et organism tuleb ka toime suhtega 1:3 ning seda peetakse heaks tulemuseks. Kui omega- 3 ja omega-6 omavaheline suhe pole tasakaalus, siis on organism väga vastuvõtlik erinevatele põletikele ja haigustele. Paljud uuringud on näidanud, et oomega-3 regulaarne tarbimine vähendab allergiaid ning et ka näiteks rasedusaegne oomega-3 rasvhapete defitsiit võib soodustada lastel allergiate teket.
Mure seisneb aga selles, et omega-6 rasvhappeid leidub tänapäevasel toidulaual külluslikult – neid on teraviljades ja nendest valmistatud õlides, seemnetes ja pähklites, eriti külluslikult päevalilleseemnetes ja -õlis, aga ka lihatoodetes, sest paljud loomad on teravilja toidul. Oomega-3 rasvhappeid sisaldavaid toite on meie laual aga tunduvalt vähem, paljudel aga võib öelda, et peaaegu üldse mitte. Seda rasvhapet saame kaladest ja mereandidest. Taimsetest allikatest leidub seda linaseemnetes ja samaväärsel määral ka chia-seemnetes. Oomega-3-rasvhappeid saame ka tudra- ja linaseemneõlist, natuke leidub seda Kreeka ja pekanipähklites ning rapsiõlis. Mainitud toiduained pole just kuigi tihti meie igapäevases menüüs.
Vähem ärevust
Üsna oluline on ka fakt, et omega-3 rasvhapetel on arvestatav toime ärevuse langetamisel. Mitmed viimase kümne aasta jooksul korraldatud uuringud toetavad nende kasutamist ärevushäire puhul. Näiteks on leitud, et toidulisandid, mis sisaldavad omega-3 rasvhapete hulka kuuluvat eikosapentaeenhapet (EPA), leiti olevat sama efektiivsed depressioonisümptomite leevendajad kui antidepressant fluoksetiinil.
Seega, kui soovid oma igapäevast toitumist täiustada, siis proovi Reztarti!