Milleks meile kiudained?

Kui sa pole oma keha vaadates rahul, jääd teinekord liiga kauaks vetsu või kipud arutult sööma, siis tea, et põhjus ei pruugi olla geenides, füsioloogias ega ka psühholoogias. Esimese asjana vaata hoopis üle oma kiudainete tarbimise kogus, soovitab  Reztart toitumisnõustaja Teele Teder.

Mis need veel on? Kiudained sisalduvad ainult taimses toidus. Neist suurimad kiudainete allikad on: täisteratooted, kaunviljad, pähklid ja seemned ning puu – ja köögiviljad. Kuna toidu töötlemisel (rafineerimisel) eemaldatakse teraviljade koored (need on just rikkad kiudainete sisalduse poolest) on oluline, et teie toidulauale sattuks rohkem just kiudainerikkamaid teravilju ehk täistera tooteid.  

Kiudained võib jagada vees lahustuvateks ja lahustumatuteks. Vees lahustuvaid kiudaineid leidub peamiselt puu-  ja köögiviljades ja lahustumatuid rohkem teraviljatoodetes. Kuid enamuses on neid segu mõlemast kiudaine liigist.  

Vees lahustuvate kiudainete plussiks on see, et neil on erakordne võime siduda endaga vett. Mis omakorda tähendab seda, et nad tekitavad kiiremini täiskõhutunde ja hoiavad seda pikemat aega, vältides toidu ületarbimist.  Üks selliseid suurepäraseid kiudaineid on glükomannaan, mida sisaldavad ka meie  Reztart FIT joogisegud. Glükomannaani kohta saad lähemalt lugeda SIIT!

Headeks vees lahustuvateks kiudainete allikaks on: kaer, rukis, kaerakliid, läätsed, oad, herned, pähklid, linaseemned, õunad, pirnid, kurk, porgand, seller.  Headeks vees mittelahustuvateks kiudainete allikaks on: täisteratooted (100% rukkijahu, täisterasai, täisterasepik, täisterapasta), pruun riis, puu ja juurviljade koor. 

Liiga vähene kiudainete hulk toidus võib endaga kaasa tuua kõhukinnisuse ja jääkainete kuhjumise organismi. Samuti võib see tähendada seda, et täiskõhutunne ei saabu nii ruttu kui vaja, tekivad erinevad isud, millele on raske vastu panna ning ülekilod.  Kiudained on ka toiduks meie mikrobioomi bakteritele, kes omakorda on seotud väga paljude protsessidega meie organismis.

Üldiselt saavad inimesed toiduga järjest vähem kiudaineid, sest toit on järjest rohkem töödeldud ning toitumisharjumused muutumas. Sellest hoolimata on organismi kiudainete vajadus 25-35 grammi päevas. Oma töös näen aga sageli, et saadakse 10-13 grammi.

Kiudained on ka Reztart toodete üks tähtsamaid komponente, aidates sul oluliselt paremini täita igapäevast kiudainete kogust, süüa seeläbi vähem ning saavutada oma kaalueesmärgid.  Kasuta enne põhitoidukordi meie kiudaineterikkaid joogisegusid ning vahepaladena meie batoone.