Kuidas vähendada söögiisu? See polegi nii raske!

Söögiisu pole halb asi, sest toidust saame energiat ja eluks vajalikke aineid. Kui söögiisu poleks, jääksime üsna kiiresti hätta. Reztart toitumisnõustaja Teele Teder jagab nippe, mida teha siis, kui söögiisu on liiga suur ning pidev tühja kõhu tunne ei anna asu.

Õhtused isud

Sageli täheldatakse liigset söögiisu just õhtuti. Õhtune ülesöömine võib tähendada, et päeva jooksul söödud toitudest on jäänud midagi olulist saamata. Samuti võib sellest anda märku õhtune magusaisu. Et isud kontrolli alla saada, pea nädal aega toitumispäevikut. Eriti hea kui teed seda mõnes äpis, mis teeb sinu eest ka analüüsi ära, näiteks Nutridatas. Nii saad teada, mis võiksid oma toitumisharjumustes muuta.

Vitamiinide- ja mineraalainete puudus

Liiga suur söögiisu võib olla märk ka vitamiinide- ja mineraalainete puudusest organismis. Keha hakkab puudujääke tagasi nõudma ja see väljendub suures isus. Et sellest tulenevaid isusid taltsutada, lase endale regulaarselt vereanalüüse teha kas perearsti juures või SYNLABis. Nii näed ära, millistest ainetest on puudus.

Liige vähe und

Söögiisu on ka suur peale ebakvaliteetset või liiga lühikeseks jäänud und. Siis isutab just kiirete süsivesikute järele nagu näiteks friikartulid, frititud pelmeenid, kartulikrõpsud, pitsa jne. Liigse söögiisu vähendamine on siis keeruline, kuid mitte võimatu. Võibolla pole sa väga pikalt juba hästi maganud? Vaata kindlasti üle oma unerutiin.

Emotsionaalne söömine

Mõnikord on meie isud hoopis psühholoogilist laadi ehk oleme harjunud end toiduga kas premeerima või lohutama. Väga võimalik, et sööme ka igavusest või meelelahutuseks. Netflix and chill on tore küll, kuid võiksid olla võimeline vaatama ka filme ja sarju ilma selle juurde söömata. Võib toimida nipp, et sööd kõhu enne teleka ette minemist täis, aga kindlasti töötab ka teadvustamine, et toit on meie jaoks kütus.  Süües mõtle alati, miks sa seda teed. Kas sul on kõht päriselt tühi või sööd selleks, et sul on igav, tahad ennast premeerida või hoopis lohutada? Kas sul on hetkel seda toitu vaja? Söö vaid siis, kui kõht on tühi ja vaid nii palju, et saaksid kõhu täis. Ära ürita sellega lahendada probleeme. Kas üks krõpsupakk ja jäätis on kunagi mõne probleemi päriselt ära lahendanud? Korraks võibolla on päris meeldiv olla, kuid päriselt ei lahenda see ju mitte midagi. Natukene võibolla ainult aitab majandust tõsta.

Aeglaselt söömine

Hea nipp, mis aitab vähem süüa, kuid mida inimesed mingi põhjusel keelduvad proovimast, on aeglaselt söömine. Kindlasti oled sellest mitmeid kordi kuulnud, kuidas iga suutäit peaks vähemalt 22 korda mäluma. Hiljuti Jaapanis tehtud uuring kinnitab, et aeglased sööjad on 42 protsendilise tõenäosusega vähem ülekaalus või rasvunud kui kiired sööjad. Isegi neil, kes söövad n-ö normaalse kiirusega on ülekaalu risk väiksem – 29 protsenti. Selleks, et aju registreeriks, et kõht on täis, läheb umbes 20 minutit. Seega, kiiresti sööjad kipuvad üle sööma ja aeglastel sööjatel saab jällegi kõht kiiremini täis. Lisaks aitab aeglaselt söömine leevendada  erinevaid seedeprobleeme. Hästi läbimälutud toitu on lihtsalt organismil palju kergem seedida.

Anna isudele punkte

Vähe on neid inimesi, kes oleksid oma toiduvalikutega ning selle kogustega 100% rahul.  Lihtne nipp on enne snäkkimist korraks aeg maha võtta ja hinnata oma isu ära. Null on see, et sul pole isu ja kümme tähendab, et tõenäoliselt sured, kui oma isule järgi ei anna. Üsna tihti on vastuseks aga umbes 6,5. Kas see pole mitte tühine isu? 

Kõige lihtsam on isusid ära hoida süües igapäevaselt vajaliku koguse kiudainerikkast toitu. Kiudainetest loe lähemalt siit! Küllastustundele aitab lisaks kaasa ka valgurikas toit. Õnneks on Reztart tooted nii kiudaine- kui valgurikkad nii et saad vajadusel ka nendega oma tervisliku kehakaalu saavutamise ja isude taltsutamise teekonda edukalt toetada.